- Rólunk -

 

Baranyában, a Zengő hegy lábánál található a mi kis tanyánk. 2002 óta élek itt, amióta megszereztem a diplomámat a Kaposvári Egyetem állattenyésztő mérnöki karán.

Cikk rólunk: https://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2018/01/28/tunderi-juhocskak-legelesznek-egy-pecsvaradi-tanyan/

Jelenleg körülbelül 30 hektáros területen gazdálkodunk, melynek nagy része kaszáló és legelő. Több féle állattal foglalkoztunk, de az utóbbi években a birkatenyésztés kapta a főszerepet.

A babydoll southdown juhfajtára úgy esett a választásunk, hogy a meglévő wallisi feketeorrú juhaink mellé szerettünk volna még egy fajtát beállítani. Ők egy kistestű, zömök húsfajta, ami a bohókás kinézete mellett, gazdasági haszonnal is bír. Remek hústermelő képességgel rendelkezik. Mivel volt már tapasztalatunk az élőállat importtal kapcsolatban, belevágtunk az igen nehéz vállalkozásba. Nagy szerencsémre hamar ráakadtam egy angliai tenyésztőre, aki létszámleépítés miatt úgy gondolta foglalkozik külföldre történő eladással. Rengeteg plusz kört kellett futnia annak érdekében, hogy minden az előírtak szerint haladjon. Egyszer majdnem vissza is mondta az eladást, mert akkora nehézségekbe ütköztünk. Csak a kinti tenyésztőszervezeten keresztül lehetett engedélyt kérni a kompra, több vérvizsgálat és megannyi hivatalos papírmunka után, 2016 december 23-án , karácsonyi ajándékként megérkezett  elsőként Magyarországra a 21db babydoll southdown juh. A fajta honosításra került és saját fajtakódot  kapott. Tavaly bemutatkozott a fajta az OMÉK-on is.

Rómunk főkép

A southdown az egyik legrégebbi angol juhfajta. Sussex régióból származik. Ez a kistestű birka extrém ellenálló képességgel és szívóssággal, páratlan hústermelő képesség jellemezhető, húsa egyedülállóan porhanyós és ízletes. Semelyik másik fajta nem rendelkezik eme tulajdonságokkal.

A világháborúk idején számuk sajnos nagyon megcsappant. 1986-ban, Mr. Robert Mock elkezdte felkutatni a fajta eredeti vérvonalát. Több évnyi keresés után talált 350 miniatűr egyedet, amik még az eredeti southdown törzskönyvi nyilvántartással rendelkeztek. Hogy megkülönböztesse eme kis birkákat, a nagyobb suthdownoktól, elnevezte őket Olde English Babydoll Southdown juhoknak. A vérvonal tisztán tartása végett létrehoztak egy nyilvántartási rendszert. A southdown birka mind kedvtelésből mind tenyésztésből tartott állatként is megállja a helyét . A kosok súlya 80-100kg, míg az anyáké 50-80. 45-60 cm magasak. Gyapjú finomsága 19-22 mikron közötti,kézi fonásra remekül alkalmazható.

Kezes, nyugodt természetű állatok, nyugtató hatással vannak más állatfajtákra is. Fokozatosan kell összeszoktatni más állatokkal, úgy, hogy egy ideig elkülönítve tartjuk őket, mégis úgy hogy lássák egymást, össze tudjanak szagolni. Nem ajánlott azonban hím lámákkal vagy alpakákkal együtt tartani őket.
Ápolásuk nem különbözik a többi birkafajtáétól. Évente egyszer, tavasz elején nyírni kell őket. Ha elég nagy területen tudnak legelni a körmölést elég évente kétszer megejteni. A féreghajtásra nagy gondot fordítsunk, évente legalább kétszer, de inkább többször tegyük. A féreghajtó szereket (hatóanyagukat) cserélgessük, váltakozva alkalmazzuk. A legtökéletesebb módszer, ha trágyát küldünk a laboratóriumba, így célzottan tudunk védekezni az élősködők ellen.

Istállóra, bebúvóra szükségük lehet, de csak olyan mértékben, hogy huzatmentes száraz helyen tudjanak pihenni. Az ellési szezonban lehessen elkülönítve tartani anyát és bárányát pár napig.
A nőstények nagyon jó anyák, sokszor nevelnek ikreket, hármas ikreket is. Aszezonálisan ivarzanak. Mindkét nem szarvatlan. Nem hajlamosak az új juhbetegségekre és rezisztensek a büdös sántaságra ami Magyarországon nem utolsó szempont!
A kerítésre fordítsunk nagy gondot, nem csak azért, hogy bent tartsuk a birkákat, hanem a ragadozókat kint. Az elektromos hálók, vadrácsok, kerítésfonatok tökéletesen megfelelnek.

Ásványi anyag kiegészítés illetve vitaminos nyalósó mindig legyen előttük. Jó, ha az itatóhely közelében helyezzük el a sót.
Tökéletes választás azoknak, akik kisebb hellyel rendelkeznek élő fűnyírónak szeretnék használni, továbbá a szőlősgazdáknak is. Nagy előnyük a normál nagyságú juhokkal szemben, hogy míg azokat csak a téli időszakban lehet legeltetni, amikor a szőlőtőkék pihennek, a babydollokat egész évben az ültetvényen lehet tartani. Nemcsak megszabadítják a gazdát a sorok között burjánzó gyomtól és fűtől, hanem megeszik a kis hajtásokat is a szőlőtőkék alján, amelyeket amúgy is irtaniuk kellene. Az eredmény jól táplált állatok, kiváló és ritka húsminőséggel, tiszta és trágyázott szőlőskert a borásznak.
Nem csak a szőlő ültetvényekben, de a bio gyümölcsösökben is remekül alkalmazhatók, mint organikus fűnyírók. Kis termetük végett és nyugodt természetük miatt nem bántják a kultúrnövényeket. Nem bántják a fák kérgét és nem állnak két lábra lecsípni a fiatal hajtásokat, bár ami fejemeléssel elérhető, azt szívesen megeszik.

2014-ben az interneten, egy képen láttam meg a wallisi feketeorrú juhot. Állattenyésztő létemre nem hittem el, hogy valóban létezhet ilyen bohókás kinézetű állat. Utána olvastam és egyre inkább kíváncsivá tett ez a fajta. Elhatároztam, hogy én is szeretnék ilyen juhokat tartani. Mivel itthon nem találtam így a szomszédos országokban keresgéltem. Ausztria, Svájc és Németország.

Megannyi email elküldése után kezdtem elkeseredni, mert sokan még csak válaszra sem méltattak. Volt, aki válaszolt, de második levelet már nem kaptam tőlük. Mindenképpen törzskönyves állományból szerettem volna vásárolni, mert csak így lehettem biztos abban, hogy fajtatiszta állatokat kapok. Mivel ez nem egy intenzív árutermelő fajta, külföldön is kevés tenyésztő foglalkozik a wallisivel és ott is hosszú a várólista. Azt is meg kell említenem, amint megtudták, hogy Magyarországra szeretném hozni az állatokat, többet már nem foglalkoztak velem, vagy mondvacsinált kifogásokkal elhajtottak.

Nem akartak plusz időt, pénzt és energiát belefektetni az eladásba, mikor saját országukon belül is nagy a kereslet irántuk. Rengeteg próbálkozás után végre sikerült találnom egy tenyésztőt, aki hajlandó volt a plusz köröket is megtenni azért, hogy Magyarországon is lehessen „walliser schwarznasenschaf” törzstenyészet. Rengeteg munka és utána járást követően sikerült Németországból 8 db törzskönyves wallisi feketeorrú anyajuhot behoznom. Másfél hónap „körömrágás” után kiderült, hogy mind a 8 anya belefér az itthon hatályos surlókor mentesítési előírásoknak.

Magyarországon elismerésre és honosításra került ez a fajta és büszkén jelenthetem ki, hogy az én tulajdonomban volt az első hivatalos wallisi feketeorrú juh törzstenyészet az országban. Azóta született megannyi bárány, így a fajta kezdi megvetni a lábát itthon. Jelenleg 3 vérvonalból származó kossal tenyésztek. Idén februártól kezdődnek az ellések. Érdeklődés irántuk nagy, mivel a kinézetük mindenkit megérint. Többen szeretnének eljönni, simogatni és fotózni, ezt korlátok között tudom megengedni, hiszen ez egy állattenyésztő telep, állategészségügyi szempontból és az állatok értéke miatt óvnom kell őket egy esetleges betegség behurcolásától.

Egy pár gondolat a wallisi feketeorrú juhokról. Nagy rámájú hegyi fajta, jó anyai tulajdonságokkal, tej és húshozammal, jó ellenálló képességgel rendelkezik. A bárányok napi súlygyarapodása 400g/nap. Pozitívumként megemlíthető az aszezonális ivarzása és az 1,6 bárány/ év szaporasága. Későn érő típus, első ellés optimális ideje 14 hónapos kor. Az orra a feje közepéig, a fülek fekete színűek. Az ujj tájéka a lábközép közepéig fekete és meghatározott pontok a lábon - az elülső és hátulsó lábtövön fekete folt található. A nőivarú egyedeknél a péra tájékán nem túl nagy fekete folt kívánatos. Az anyák átlag 72 cm marmagasságúak és 80kg a testtömegük, míg a kosok 80kg és 75 cm. Mindkét nem spirálosan szarvalt, fekete csíkok bennük megengedettek. Egyöntetű gyapjú az egész testen beleértve a fejet és a lábakat is. Több mint 10 cm fürthosszúságú, hullámos, közepesen durva a gyapjuk. A tenyésztésből kizáró okok általánosságban hasonlóak a többi fajtához, de fajtán belül még a következőket is szem előtt kell tartani: hiányzó fekete folt az első lábak elülső lábtövén valamint a csánkon. Bárhol fekete folt a testen, a herezacskókon kívülre húzódó fekete folt.

Természetük nagyon nyugodt, érdeklődőek. A többi juhfajtához képest nem ijedősek, szelídek. Már messziről szaladnak, ha észrevesznek. Mindegyik körbeszagol, a bárányok megkóstolják a ruhámat. A kos nem öklel, nem volt még soha egy rossz mozdulata az emberek felé . A gyapjuk igen gyorsan nő, ezért ajánlott évente legalább kétszer nyírni őket. Továbbá az enyhe telek miatt a rendszeres féreghajtásra nagyobb hangsúlyt kell fektetni.

A tenyésztési cél a fajta fenntartása és a kiváló egyedek továbbtenyésztése. Az ellenálló képesség a jó alkalmazkodóképesség megőrzése. Hosszú élettartam minél nagyobb hozamgyarapodással. Jó takarmányértékesítő képesség növelése. Korrekt színezet megőrzése.

Célom a fajta megismertetése és meghonosítása Magyarországon. Lehetőségünk szerint megpróbálunk részt venni a különféle mezőgazdasági kiállításokon. Így voltunk már a Kaposvári állattenyésztő napokon és az OMÉK-on is kiállítók.

A kiváló tenyészalapanyag megőrzése érdekében és a hatékonyság fokozására többféle pályázati kiírásban veszünk részt. Több legelőterületet kerítettünk be, napelemes villanypásztor vásároltunk és jelenleg tervben van egy válogató és kezelő karám beszerzése.

Segíthetünk Önnek is?





Egyéb

Adatvédelem
Kakas Dorottya • Adószám: 76504262-1-22 • Telefon: +36 30/294-4680kakasdotti##kukac##gmail.com
Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség tagja.